Wsparcie finansowe możesz otrzymać zarówno w banku, jak i innych instytucjach finansowych. W obu przypadkach masz do wyboru kilka produktów finansowych, które różnią się zarówno warunkami spłaty, jak też wymaganiami, które musisz spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję. Zdarza się, że wniosek o pożyczkę w banku zostaje odrzucony ze względu na zbyt niskie zarobki, niestabilną sytuację finansową czy po prostu negatywną historię kredytową. Takie osoby mają szansę na pożyczkę w instytucji pożyczkowej. Czy warto się zdecydować?

Bank, a firma pożyczkowa

Jak wynika z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym, bankiem nazywamy osobę prawną, która powstała zgodnie z przepisami ustaw. Może ona działać tylko dzięki zezwoleniom, które uprawniają do wykonywania wszelkich czynności bankowych, które obciążają ryzykiem środki, jakie zostały przez nie powierzone pod tytułem zwrotnym. Banki zajmują się nie tylko udzielaniem pożyczek i kredytów, ale również prowadzą konta bankowe klientów, wydają karty płatnicze, przyjmują i przechowują pieniądze klientów.

Jeżeli chodzi o firmy pożyczkowe, to ich działalność regulują przepisy Kodeksu cywilnego, ustawa antylichwiarska i Ustawy o kredycie konsumenckim. Taka firma udziela pożyczek na konkretną kwotę i czas. Obie strony akceptują warunki spłaty i podpisują umowę.

Kwota pożyczki

Wiele osób wciąż w pierwszej kolejności składa wniosek o pożyczkę w banku niezależnie od kwoty, jaką chce pożyczyć. W bankach może być ona wyższa, co oznacza też wyższe raty, a także często dłuższy czas ich spłaty. Zdarza się więc, że klient pożycza więcej, niż w rzeczywistości potrzebuje. Nierzadko wpływa to negatywnie na jego domowy budżet. Firmy pożyczkowe skoncentrowane są na udzielaniu pożyczek na mniejsze kwoty, które zaczynają się już od kilkuset złotych i mogą osiągać wysokość kilku tysięcy złotych. Jest to więc dobry sposób na szybką gotówkę, którą chcemy przeznaczyć np. na wakacyjny wyjazd, kurs tańca czy spłatę rachunków. W takim przypadku okres spłaty również jest krótszy, a raty niższe. Szybciej spłacać zobowiązanie, mając przy tym większą swobodę zarządzania swoimi finansami.

Formalności

Niewątpliwą zaletą pożyczek w firmach pożyczkowych są ograniczone formalności. Decyzję otrzymuje się praktycznie w kilka minut po złożeniu wniosku. Wymagane dokumenty zostały ograniczone do minimum. Tak naprawdę potrzebujesz dowodu osobistego, w przypadku pracy zaświadczenia o dochodach, a przy świadczeniach emerytalnych lub rentowych decyzji o ich przyznaniu. Klient musi również posiadać numer telefonu i aktywne konto bankowe w Polsce. Inaczej jest w przypadku pożyczek bankowych, gdzie formalności trwają zdecydowanie dłużej, a na decyzję czeka się niekiedy kilka, a nawet kilkanaście dni. Co więcej, może się okazać, że konieczne będzie poręczenie innej osoby i dodatkowe dokumenty potwierdzające dochody. Kluczowa jest też weryfikacja klienta w BIK oraz jego historii kredytowej.

W firmie pożyczkowej łatwiej?

Decydując się na pożyczkę, należy zdefiniować swoje priorytety. Ponadto trzeba też zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi oraz zdolnością do spłaty zobowiązania. Nie bez znaczenia jest Twoja przeszłość kredytowa oraz ewentualne aktualne zadłużenia. Banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów. Ważne jest dla nich, aby mieli oni dobrą historię kredytową i nie posiadają żadnych opóźnień w spłacie swoich dotychczasowych i aktualnych zobowiązań. Wiele firm pożyczkowych udziela pożyczek bez BIK, jak jest to w Jan Pożyczki. Oznacza to, że klient nie jest sprawdzany w Biurze Informacji Kredytowej. To znacznie ułatwia pozyskanie pożyczki i zwiększa szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji. To rozwiązanie dla tych osób, które otrzymały negatywną decyzję w banku, gdzie nie mają szansy na wsparcie finansowe.

Banki i firmy pożyczkowe funkcjonują na innych zasadach, inne mają również warunki udzielania pożyczek. Mniej formalności, szybsza decyzja i większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku jest w firmie pożyczkowej. W banku jednak możesz otrzymać pożyczkę na wyższą kwotę, co jest jednak możliwe tylko po bardzo szczegółowej analizie Twojej sytuacji finansowej.